Vilniaus mažajame teatre statoma istorinė drama „Marija Stiuart”

2016 m. balandžio 26 ir 27 dienomis  Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre – režisieriaus Artūro Areimos  premjera – Frydricho Šilerio istorinė drama „Marija Stiuart“. Tai dviejų garsių karalienių – Škotijos Karalienės Marijos Stiuart ir Anglijos Karalienės Elžbietos konfliktas, jų paveikslai. 

Anglijos Karalienė (aktorė Elžbieta Latėnaitė) nuteisia Mariją Stiuart (aktorė Indrė Patkauskaitė) mirties bausme, kurią ši  priima oriai – kaip galimybę išpirkti sunkias ankstesnes  kaltes, tobulėti dvasiškai. Mirties nuosprendis jos nepažemina, o išvaduoja iš aistrų, egoistinių troškimų. Atgailaujanti dėl praeities nusikaltimų, priėjusi išpažinties, ji tampa dar stipresne ir didingesne. „F.Šilerisis kalba, kad ir sunkiausiomis akimirkomis reikia išlikti oriu žmogumi. Kai žmogus oriai miršta, tada mirtis jaudina“, – sako režisierius A.Areima. „Marija Stiuart  atstovauja žmogų, žmogiškumą. Ji jau supratusi žmogiškumo esmę ir prasmę, skirtingai negu Elžbieta, kuri yra gyvenimo kalinė, nepilnavertiškumo kompleksų supančiotas žmogus, kuriam prieš valią uždedama karūna. Ji pavydėjo Marijai grožio, laisvės, gyvenimo, dėmesio.  Man jos – ne karalienės, o žmonės“. 

 
F.Šileriui svarbu, o gal net svarbiausia – idealas. Marija Stiuart yra  moteris, artima idealui. „F.Šilerio kūrybos ištakos – poreikis žavėtis žmogaus didybe. Tačiau susidūrus su gyvenimo realybe, žavėjimasis dažnai virsta jo priešingybe – pasipiktinimu“, – pastebėjo žymus vokiečių klasikinės literatūros tyrinėtojas H.A.Korfas. Pasak jo, Šilerio dramų pasaulis nėra idealus, juose jaučiamas nuolatinis veržimasis prie idealo, troškimas nušviesti idealo šviesa netobulą ir dažnai tragišką pasaulį.

Kuo artimas ir įdomus vokiečių klasikas jaunos kartos lietuvių režisieriui?  „F.Šileris ieško žmogiškumo, atsakomybės už savo veiksmus. Tai dalykai, kuriuos šiandien prarandam. Man įdomiausia, kas vyksta, kai mes pamirštame žmogiškumą, orumą, pasiduodam ambicijoms. Liūdna, kad vardan svetimų tikslų ir užgaidų sunaikiname žmogų. Ypač ši tema ryški pjesėje. Juk abi karalienės ne savo noru gavo šį statusą. Ambicijos, nenorint prarasti to, ką paveldėjai, ir kursto kruvinas kovas“,  – apie motyvaciją pasirinkti šią pjesę komentavo A.Areima.

Frydrichas Šileris (vok. Johann Christoph Friedrich von Schiller, 1759 - 1805) – vokiečių poetas, dramaturgas, filosofas, istorikas, vienas žymiausių Vokietijos klasikų, padėjusių pagrindus šiuolaikinei vokiečių literatūrai. Daugelis F. Šilerio  kūrinių įkvėpė kompozitorius sukurti operas ar baletus, o poema „Odė džiaugsmui“, kuriai muziką parašė Ludvikas van Bethovenas, tapo Europos Sąjungos himnu. 

Režisierius Artūras Areima stato jau trečią F.Šilerio pjesę. 2010 m. jis yra pastatęs spektaklį „Laimingi“ pagal  F.Šilerio „Klasta ir meilė“ , o 2013 m. – pirmąją garsaus dramaturgo  dramą „Plėšikai“.

Spektaklyje „Marija Stiuart” vaidina: Indrė PatkauskaitėElžbieta Latėnaitė, Tomas RinkūnasDaumantas CiunisAgnė Šataitė, Mantas Vaitiekūnas, Tomas Stirna, Edmundas Mikulskis, Mindaugas Capas, Vytautas Rumšas, Almantas Šinkūnas.

Režisierius, scenografijos autorius – Artūras Areima, 
Kostiumų dailininkė – Monika Gurskytė,
Choreografas – Mantas Stabačinskas,
Šviesų dailininkas – Eugenijus Sabaliauskas,
Video menininkas – Rimas Sakalauskas. 

 

Mus remia:

Balto print Libravitalis Kultūros taryba Lietuvos respublikos kultūros ministerija