Legendinis „Maskaradas“ prie 20 – mečio artėja atsinaujinęs

2016 rugsėjo 30 d., penktadienį,  Vilniaus mažojo teatro meno vadovas R.Tuminas atskrenda į Lietuvą, kur Lietuvai pristatys atnaujintą M.Lermontovo „Maskaradą“, kuriame svarbiausius vaidmenis patikėjo jauniausiai savo mokinių kartai: Indrei  Patkauskaitei (Nina), Agnei Šataitei (baronienė Štral), Agnei Kiškytei (dama), Tomui  Stirnai (meška ir  lošėjas).  Spektaklio režisierius įsitikinęs, jog šiame legendiniame spektaklyje pokyčiai buvo neišvengiami: „būsime arčiau Michailo Lermontovo, kuris rašė apie savo kartą. Bus daugiau jaunystės, kitokios energetikos“. 

Vyriausioji Vilniaus mažojo teatro aktorių karta šiame legendiniame spektaklyje vaidino devyniolika metų ir su šiuo spektakliu pelnė žiūrovų pripažinimą Lietuvoje ir įvairiose pasaulio šalyse: Kanadoje, Pietų Korėjoje, Kolumbijoje, Meksikoje, Šveicarijoje, Rusijoje, Lenkijoje.  Visus devyniolika metų spektaklyje Niną vaidinusi Adrija Čepaitė  sako, kad aktoriai dažniausiai nesužino daugybės pojūčių ir emocijų, kuriuos išgyvena žiūrovai, žiūrėdami spektaklį vienoje ar kitoje pasaulio šalyje.  Tačiau pasitaiko atvejų, kai jie pasidalina savo išgyvenimais. Vienas tokių – laiškas, kuriame prieš daugybę metų  žiūrovė Adrijai prisipažino, jog šis spektaklis išgelbėjo jai... gyvybę. Ji rašė, kad jos sūnus sirgo, avarijoje staiga žuvo vyras. Pamačiusi spektaklį, nusprendė nekelti prieš save rankos. Bilietą į spektaklį gavo dovanų ir labai nenorėjo eiti, o pažiūrėjusi spektaklį, išgyveno vidinį virsmą,  apsisprendė gyventi.

„Štai tokios akimirkos ir tai, kad spektaklis gyvuoja devyniolika metų rodo jo vertę. Jeigu žiūrovas eina, reiškia spektaklis jam reikalingas. Nedaug yra spektaklių, kurie išgyveno tiek metų. Iš „Vilniaus mažojo teatro repertuaro“ šis ilgaamžiškumu ir populiarumu galėtų prilygti tik  R.Tumino statytam A.Čechovo „Vyšnių sodui“, scenoje gyvavusiam 21 - erius metus. „Maskarado“ šiuo metu nėra kuo pakeisti. Būtų smagu paraginti režisierių Rimą Tuminą pastatyti Lietuvoje grandiozinį  spektaklį, kuriame būtų užimti daugybė aktorių. Aš pasvajoju, kad R.Tuminas galėtų ryžtis tokiam projektui, bet čia svajonė“, – sako Adrija Čepaitė.   

Rimo Tumino „Maskaradą“ (J.Vachtangovo teatro pastatymas) ir to paties režisieriaus „Tris seseris“ bei  „Madagaskarą“ (Vilniaus mažojo teatro pastatymas) šią vasarą turėjo galimybę išvysti Kinijos žiūrovai. Kinijos žiniasklaida didžiojo režisieriaus darbus įvertino negailėdama komplimentų ir vadindama juos „Rytų Europos teatro lobiu“:  „pastaraisiais metais mažos Rytų Europos šalies Lietuvos spektakliai vis geriau žinomi Kinijoje ir jau tampa jos kultūros vizitine kortele šalia vyrų krepšinio“,  „lietuvių spektakliai verčia įsimylėti jų šalį“,  „Tumino spektakliuose juntama stulbinanti estetika, „po Tumino „Madagaskaro“ kinų publika lieka be žado“.  Ir galiausiai apibendrina: „Kodėl reikia eiti į teatrą? Todėl, kad pamatytum Rimą Tuminą ir jo darbus“, - rašoma kinų spaudoje. 

Didžiojo teatro maestro R.Tumino atnaujintą „Maskaradą“ artimiausiu metu galima pamatyti rugsėjo 30 dieną Vilniuje Nacionalinio dramos teatro scenoje ir lapkričio 4 d. Klaipėdos kultūros centre „Žvejų rūmai“. 

 

 

Mus remia:

Balto print Libravitalis Kultūros taryba Lietuvos respublikos kultūros ministerija