Garsių istorikų ir teatralų akistata jubiliejiniame "Madagaskare"

Spalio 11 dieną 16 val., sekmadienį, Vilniaus mažajame teatre bus rodomas jubiliejinis 300 – asis „Madagaskaras“.  Po spektaklio žiūrovų laukia staigmena -  diskusijų vakaras, kuriame dalyvaus VU Istorijos fakulteto Kultūros istorikai prof. dr. Alfredas Bumblauskas, doc.dr. Eligijus Raila,  dr. Aurelijus Gieda, dr. Norbertas Černiauskas, doc. Aurimas Švedas, spektaklio režisieriai Rimas Tuminas ir Arvydas Dapšys, dramaturgas Marius Ivaškevičius, kompozitorius Faustas Latėnas. Istorikai pasidalins savo įžvalgomis apie “Madagaskarą”, papasakos įdomių ir negirdėtų faktų apie istorinius veikėjų portretus, užduos aštrių provokuojančių klausimų spektaklio kūrėjams.

“Madagaskaras” kalba apie Lietuvą kaip fenomeną, gvildena lietuvio požiūrį į save ir pasaulį. Intriguojantis siužetas, išmoningos situacijos, meistriški dialogai, parašyti pasitelkiant autentišką XX a. pradžios kalbą. Spektaklyje pasakojama apie unikalią asmenybę –  geografą, keliautoją, visuomenės veikėją Kazį Pakštą (spektaklyje – K. Pokštą). Jis kadais sugalvojo perkelti Lietuvą  į Madagaskarą ir sukurti ten atsarginę tėvynę. “Madagaskaro tema – neišsenkanti. Ji šiandien itin aktuali, jaudinanti, atspindinti politinę situaciją, socialinius santykius. Kur mes beatvažiuotume, ten kuriam Lietuvą - šiltesnį, laisvesnį kraštą. Siekiam ją apsaugoti nuo pavojų iš rytų ir vakarų, trokštam savam kraštui ramybės, užtikrintumo”, - sako spektaklio režisierius.

 „Madagaskare“ išrutuliota savita garso filosofija: viskas praeina, išnyksta, užsimiršta, tik garsas yra amžinas. Spektaklį lydi jūros ošimas, rėksmingas kaimiečių giedojimas, tylus varpelių skambėjimas, gaili „Karvelėlio“ melodija ir tylos pauzės, kuriose susitinka esamasis ir būtasis laikas.

 Madagaskaras – tai vienas lankomiausių VMT spektaklių, kurio premjera įvyko dar rekonstruojamo Vilniaus mažojo teatro fojė 2004 m.   Per vienuolika metų į “Madagaskarą” teatras pardavė daugiau kaip 50 tūkstančių bilietų ir uždirbo daugiau kaip du milijonus litų (640 tūkst. eurų).  Spektaklis buvo parodytas ne tik įvairiuose Lietuvos miestuose, bet ir Latvijoje, Austrijoje, Belgijoje, Suomijoje, Serbijoje, Rusijoje, Lenkijoje. 

 R.Tumino režisuotame spektaklyje nuo 2004 m. nesikeitė tik du aktoriai: Valda Bičkutė (Milė, Vinco Mykolaičio Putino žmona) ir Mantas Vaitiekūnas (diplomatas Oskaras Milašius). Jubiliejiniame spektaklyje be minėtų aktorių taip pat vaidins: Jūratė Brogaitė, Almantas Šinkūnas, Tomas Rinkūnas, Indrė Patkauskaitė, Agnė Kiškytė, Agnė Šataitė, Vytautas Rumšas jaunesnysis, Jokūbas Bareikis, Tomas Kliukas.

 “Madagaskaras” per savo gyvavimo metus pelnė ne vieną reikšmingą apdovanojimą: už Kazimiero Pokšto ir Salės vaidmenis aktoriai R.Cicėnas ir G.Latvėnaitė buvo nominuoti „Auksiniam scenos kryžiui“ (2004). Kultūros ministerija yra skyrusi premiją  „Madagaskaro“ režisieriui R.Tuminui už geriausią 2004-2005 sezono lietuvių dramaturgijos pastatymą (2005m.). XV tarptautiniame teatro festivalyje “Kontakt 05” Torunėje už spektaklį „Madagaskaras“ teatras apdovanotas antrąja festivalio premija, o R.Tuminas įvertintas kaip geriausias festivalio režisierius. Minėtame festivalyje geriausia aktore pripažinta Gintarė Latvėnaitė (2005 m.). Serbijoje “Madagaskaras” pripažintas geriausiu „Sterijino Pozorje“ festivalio užsienio programos spektakliu (2007 m.).     Sankt Peterburge „Madagaskaras“ pripažintas geriausiu didžiosios scenos IX tarptautinio teatro festivalio „Raduga“ spektakliu (2008 m.).   

Artimiausiu metu „Madagaskarą“ pamatyti galima spalio  11, 14 d. ir  lapkričio 28 d. Bilietus galima įsigyti Vilniaus mažojo teatro kasoje ir bilietai.lt.

Mus remia:

Balto print Libravitalis Kultūros taryba Lietuvos respublikos kultūros ministerija