Naktį viskas kitaip! Kultūros naktis Vilniaus mažajame teatre

Menu, muzika ir kultūra geriausia mėgautis tamsoje. Juk prieš filmą kino teatre užgęsta visos šviesos, prieš spektaklį teatre išjungiamos visos lempos, aptemsta ir koncertų salės prieš orkestro ar grupės pasirodymą. Tik tamsa leidžia pasinerti į kultūrą, išlaisvinti savo fantaziją ir mėgautis aplink vykstančiais procesais. Įjunk šviesą ir magija dings. Šiais metais vienos nakties festivalis „Kultūros naktis“ šviesų nejungs ir pakvies pasimėgauti kultūra ir menu nakties tamsoje. „Kultūros naktis“ Vilniaus miesto gyventojus ir svečius nemiegoti pakvies jau birželio 17 d.

18 val. Vilniaus mažajame teatre režisierių Vytauto Damaševičiaus ir Juozo Matonio dokumentinių filmų „Režisierius Rimas Tuminas – Edipas karalius“ (1998 m.) ir „Mažasis grįžta namo“ (2005 m.) peržiūra. Unikalaus kūrybinio dueto V.Damaševičiaus ir J.Matonio filmas „Mažasis grįžta namo“ sukurtas Vilniaus mažojo teatro įsikūrimo savo nuolatinėje vietoje proga ir kol kas rodytas tik vieną kartą – teatro atidarymo proga.

Žiūrintys unikalią juostą galės prisiminti Vilniaus mažojo teatro įsikūrimo akimirkas, klajūnišką dvasią ir legendinius aktorius, tokius kaip Gediminas Girdvainis, Andrius Žebrauskas, Sigitas Račkys, Vytautas Šapranauskas ir Vytautas Grigolis. Tai absoliučiai unikali galimybė ne tik pamatyti unikalią dokumentiką, pabendrauti su teatro legendomis ir prisiminti išėjusius.

Pasakodamas apie laiką, kuomet buvo filmuojamas šis filmas, aktorius Gediminas Girdvainis sako, jog „filmuojant filmą, mus vedžiojo po senus Vilniaus namus. O paskui atėjom į dabartinį teatro pastatą, kuriame vyko remonto darbai. Filmas vadinasi „Mažasis grįžta namo“ ir aš iš tikųjų jaučiausi lyg grįžęs namo, nes čia kur dabar yra teatro fojė, buvo televizijos dubliažinė ir aš dubliavau pirmąjį savo gyvenime filmą Kas tai yra vasara“, – prisimena G.Girdvainis.

Kitas filmas „Režisierius Rimas Tuminas – Edipas karalius“ įamžino Rimo Tumino repeticijas, kurios yra įdomiausia teatrinio proceso dalis, dažnai nematoma, bet jaudinanti, unikali, vertinga, nepakartojama. Kiekviena repeticija – fantazijos protrūkis, atradimai, pasiūlymai, kurie kitoje repeticijoje gali būti paneigti. Filmas brangus ir tuo, kad išsaugojo amžinybėn išėjusių aktorių darbo akimirkas. Ši dokumentinė juosta bus puiki įžanga į šios vasaros didžiąją naujieną – liepos mėn. Rimas Tuminas statys Sofoklio „Karalių Edipą“ seniausiame Graikijos amfiteatre Epidaure, talpinančiame apie 12 tūkstančių žiūrovų. Šis teatras buvo pastatytas IV a. prieš Kristų ir yra vienas geriausiai išsilaikiusių antikinių teatrų Graikijoje.

Po filmų peržiūros 21:00 val. muzikinis poezijos vakaras, kuriame savo kūrybą skaitys dainininkas Algirdas Kaušpėdas ir garsus lietuvių poetas Gintaras Patackas. akaro metu skambės gyva muzika ir ryškūs, provokuojantys, prasmingi tekstai.

Vienos garsiausių visų laikų lietuviškos grupės „Antis“ lyderis bei architektas Algirdas Kaušpėdas 2013 metais išleido knygą „Antiška“, į kurią sudėjo savo kūrybos bei kitų poetų, tarp jų ir Gintaro Patacko, „Anties“ dainomis virtusius tekstus. Tai – ryškūs, provokuojantys, prasmingi ir dviprasmiški tekstai, kurie skambės ir šio vakaro metu.
Poetas, vertėjas, prozininkas, dramaturgas, XX a. 9-ojo dešimtmečio literatūrinis maištininkas Gintaras Patackas per savo karjerą išleido jau 13 poezijos bei prozos rinkinių. Gintaro Patacko eilės yra tapusios ne tik „Anties“, bet ir „Kardiofono“, „Rondo“, „Rebelheart“ ir kitų žymių Lietuvos atlikėjų dainomis. Vakaro metu jis skaitys savo labiausiai pamėgtas eiles iš visos kūrybos, tačiau bus nevengiama improvizuoti bei atsižvelgta į publikos pageidavimus.
Dar jaunystėje susipažinę kūrėjai Algirdas Kaušpėdas ir Gintaras Patackas sako, kad poezijos vakaro metu bus juntama ir juos jungianti meilė muzikai.

Į filmo peržiūras registruotis nereikia, kviečiami visi norintys. Į muzikinį poezijos vakarą su Algirdu Kaušpėdu ir Gintaru Patacku prašome registruotis el. paštu – ingrida@vmt.lt. Nepraeikite pro šalį – Vilniaus mažasis teatras visada pakeliui. Nepamirštama naktis jūsų laukia Gedimino pr. 22.

Mus remia:

Balto print Libravitalis Kultūros taryba Lietuvos respublikos kultūros ministerija