Dvidešimtasis Mažojo teatro sezonas

1989 metais Rimo Tumino spektakliu „Čia nebus mirties“ savarankišką gyvenimą pradėjęs Valstybinis Vilniaus mažasis teatras pasitinka jubiliejinį – dvidešimtąjį sezoną. Dvidešimt Vilniaus mažojo teatro metų buvo aktorystės meno ir pašaukimo triumfas. Prieš dešimtį metų dar neapgyvendintose dabartinėse teatro patalpose Gedimino prospekto 22-ajame name patys aktoriai kūrė pirmąją šventę, pirmąjį – dešimtmečio – jubiliejų. Šiandien Mažasis teatras ne tik išaugo, bet tapo Didžiuoju – jis yra labai svarbi aukštosios, intelektualiosios Lietuvos kultūros dalis, pagal meninės veiklos kokybiškumo ir ekonominės veiklos efektyvumo rodiklius užimantis vieną pirmųjų vietų visoje Lietuvoje.

Šis sezonas Vilniaus mažajam teatrui svarbus ir todėl, kad buvo įgyvendinta sena svajonė: vasarą prie teatro įsteigta Jaunųjų menininkų teatro studija. Studijos branduolį sudaro režisūros ir vaidybos meno absolventai; ji padės jauniesiems menininkams integruotis į profesionalaus teatro struktūrą. Reikšminga, kad šį rudenį teatre atidaryta nauja repeticijų salė – nauja erdvė taip pat prisidėjo prie studijos įsteigimo. Tikimasi, kad sistemingas darbo planavimas leis atsirasti naujiems eksperimentiniams, laboratoriniams darbams, kurie padės teatrui visada likti jaunam ir kūrybingam.

Dvidešimtąjį sezoną Mažasis teatras pasitinka naujaisiais debiutuojančių režisierių, teatro meno vadovo R. Tumino mokinių, darbais. Jaunieji teatralai drąsiai stoja akis į akį ir su sudėtingomis pasaulinės dramaturgijos ir literatūros temomis, ir su žiūrovais.
Jau pirmosiomis naujojo sezono dienomis teatro mėgėjai galės susipažinti su spektakliais, pristatytais vasarą vykusiame „Tylos!“ festivalyje. Rugsėjo 12 d. bus parodytas spektaklis pagal XIX a. prancūzų klasiko Prospero Mérimée dramą „Atsitiktinumas“, kurį režisavo Gabrielė Tuminaitė. Spektaklyje žaismingai pasakojama apie dviejų merginų tragiškai pasibaigusią aistrą savo nuodėmklausiui. Romantizmo epochoje parašytoje komedijoje susipina pavydo, meilės, keršto temos, keliami filosofijos, religijos klausimai. Intelektuali, lakoniškai ir lengvai parašyta pjesė režisierės dėka suskamba itin aktualiai, veržiasi į sudėtingų, aktualių temų pritvinkusią šiuolaikinę sceną.

Rugsėjo 13 d. žiūrovų laukia čekų režisieriaus ir dramaturgo Martino Čičvako kūrinys „Viskas gerai“ („Frankie Is Ok, Peggy Is Fine And The House Is Cool“), kurį režisavo Vilius Malinauskas. Šis jaunas ir energingas menininkas šiuo metu taip pat vadovauja Jaunųjų menininkų teatro studijai. Po žaisminga teatrine forma šiame spektaklyje slypi sudėtingos problemos – autorius kritiškai žvelgia į vartotojišką amerikietišką kultūrą, analizuoja individo ir minios santykių problemą, atskleidžia intelekto krizę, moralinių vertybių nuosmukį, pašiepia mūsų sąmonėje įsišaknijusius populiariosios kultūros stabus ir simbolius.

Rugsėjo 14 d. bus parodytas Artūro Areimos režisuotas Jimo Cartwrigto „Kelias“. Šį spektaklį režisierius skiria jaunam žmogui, ieškančiam painiame gyvenimo labirinte. „Kelias“ atskleidžia visuomenės jaučiamą kaltę dėl to, ko ji nepadarė, siekia atskleisti sudėtingą, prieštaringą šiandienos žmogaus, visuomenės ir pasaulio santykių tikrovę. Dramaturgas ir režisierius šiuo spektakliu provokuojamai atkreipia dėmesį į visuomenės autsaiderius, atsidūrusius tvankiame, vėmalų, alkoholio ir sekso prisigėrusiame gyvenimo užribyje.

Tikriausiai visiškai kitoks pasaulis iškils rugsėjo 20 dieną įvyksiančioje režisūros meistro Jono Vaitkaus spektaklio „Svajonių piligrimas“ premjeroje. Eugenijaus Ignatavičiaus ir paties režisieriaus parašyta poetinė drama apie Mikalojaus Konstantino Čiurlionio asmenybę ir kūrybą didžiulio rezonanso sukėlė prieš keletą dešimtmečių, kai buvo pastatyta Kauno dramos teatre – su garsiais to meto aktoriais Doloresa Kazragyte, Viktoru Šinkariuku. Spektaklis į Vilniaus mažojo teatro repertuarą įtraukiamas dėl kelių priežasčių. M. K. Čiurlionio veikla susijusi su dabartinės Vilniaus mažojo teatro vietos – pastato Gedimino g. 22 – istorija: šiame pastate veikė lietuvių kultūrinė draugija „Rūta“, kuriai dailininkas sukūrė simbolistinę uždangą (jos kopija puošia teatro interjerą); antra, Vilniaus mažasis teatras siekia į repertuarą įtraukti originalią lietuvišką dramaturgiją, aktualizuoti Lietuvos kultūrinės sąmonę bei etines ir estetines vertybes.

Lapkričio mėnesį jaunieji teatro žiūrovai išvys literatūros vaikams puoselėtojo, šiųmetės Jono Aisčio premijos laureato Vytauto V. Landsbergio režisuotą spektaklį pagal jo paties parašytas „Uodų pasakas“ – „Bimba ir Bamba“. Teatras neabejoja, kad naujasis šio garsaus menininko spektaklis bus toks pats įdomus ir sulauks jaunųjų žiūrovų dėmesio, kaip ir kiti šio menininko darbai kituose Lietuvos teatruose. Šio spektaklio pastatymą Vilniaus Mažajame teatre remia „Zebra“ – bendrovė nuolat skiria lėšų naujiems vaikiškiems spektakliams.

2009 metų pradžioje žiūrovai išvys Rimo Tumino režisuotą Antono Čechovo „Žuvėdrą“ – pirminį šio spektaklio variantą žiūrovai jau galėjo išvysti “Tylos!“ festivalyje. Su viduriniosios kartos aktoriais ketina dirbti Jokūbas Vilius Tūras – jis statys Kazio Binkio “Atžalyną“, kurio jau senokai nebuvo Lietuvos scenoje.
Jaunasis režisierius Kirilas Glušajevas ketina pabaigti ir žiūrovams pristatyti spektaklį “Batraištis, arba Mylėjau, myliu, mylėsiu...“, su kuriuo taip pat buvo galima susipažinti festivalyje „Tylos!“, o sezono pabaigoje prasidės naujos Mariaus Ivaškevičiaus pjesės „Mistras“ repeticijos. Šią intriguojančią dramą, skirtą Adomo Mickevičiaus asmenybei ir specialiai parašytą Vilniaus mažojo teatro trupei, režisuos teatro vadovas Rimas Tuminas.

Naująjį sezoną Valstybinio Vilniaus mažojo teatro aktorių laukia nemažai kelionių. Sezono atidarymo išvakarėse, rugsėjo 9 dieną, teatras dalyvaus I-ajame tarptautiniame teatro festivalyje „Akademija“ Omske (Rusija), kur vaidins M. Ivaškevičiaus „Madagaskarą“. Rugsėjo 12 d. Telšių meno formų festivalyje „Meno maratonas“ bus pristatytas premjerinis teatro spektaklis „Viskas gerai“.

Spalio 7 d. Maskvos Puškino dramos teatre bus parodytas „Madagaskaras“, 8 d. – „Trys seserys“; spalio 10 d. Valstybinėje Samaros (Rusija) filharmonijoje – „Trys seserys“, 11 d. – „Madagaskaras“. Spalio 18–19 d. Vilniaus mažasis teatras dalyvaus Tarptautiniame teatro festivalyje „Auksinis liūtas“ („Golden lion“) Lvove (Ukraina) – čia bus suvaidinti du „Madagaskaro“ spektakliai. „Madagaskaro“ laukia ir Valstybinio dramos teatro Lodzėje (Lenkija) žiūrovai – spektaklis čia bus vaidinamas lapkričio 21 d., o lapkričio 22-ąją šiame teatre ketinama parodyti Antono Čechovo ir Rimo Tumino „Trys seseris“.

VVMT informacija

Mus remia:

Balto print Libravitalis Kultūros taryba Lietuvos respublikos kultūros ministerija