Vilniaus mažasis teatras rengiasi premjerai „Bedalis ir labdarys“

Jau kitą savaitę (lapkričio 11 ir 12 d.) Vilniaus mažajame teatre premjera – „Bedalis ir labdarys“ , kurią  režisuoja Gabrielė Tuminaitė.  Spektaklis statomas pagal Paulinos Pukytės dialogų ir monologų knygą tuo pačiu pavadinimu. Teatrologė  Ingrida Ragelskienė džiaugiasi, jog Vilniaus mažajame teatre gimsta išskirtinio ansambliškumo spektaklis: „kūrybinė spektaklio komanda yra suvienyta  kūrybine bendryste, kūrybine partneryste ir degimu tema.  Spektaklio „Bedalis ir labdarys“  išskirtinumas - režisierės G.Tuminaitės drąsa menine pozicija išsakyti meilę ir tikėjimą žmogumi ir lietuvių  tauta. Gal skamba patetiškai, bet tai yra tiesa“.

Nors jau pasigirsta vertinimų, jog tai viena geriausių kada nors parašytų knygų apie emigraciją, spektaklio režisierė mano, jog knygos tema - globalesnė. „Bedalis ir labdarys“ - tai kodinis pavadinimas. Bedaliai – tai  žmonės, kurie  ne ten gimę, ne taip užaugę, palikti, nepalytėti sėkmės, praradę namus, savo pagrindus, šaknis. Labdariai  yra geresnėse pozicijose. Vieni gyvena metro stotelėse, kiti - stikliniuose dangoraižiuose ir  tai yra graži mūsų pasaulio harmonija“.  Į bedalius ji prisipažįsta  žiūrinti kaip į  išdaigininkus, kaip į naminukus, gyvenančius dideliuose miestuose,  didelėse schemose.  „Jie sukuria daug darbo įvairioms institucijoms, komisijoms, o mes  norime juos palaikyti, pateisinti ir džiaugiamės, kai jie ardo tvarkingą biurokratinę sistemą“.  

P. Pukytė sako, jog „žmonija yra padalinta į dvi dalis, bet ne į geriečius ir blogiečius, o į labdarius ir bedalius. Tačiau bedalis negali egzistuoti be labdario, kaip ir labdarys – be bedalio“.  Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad šioje knygoje tiesiog  surinktos paskiros, tarpusavyje nesusijusios istorijos ar jų  nuotrupos, tačiau iš tiesų jos sudėliotos taip, kad sudarytų  vientisą pasakojimą.  

Londone gyvenanti rašytoja turėjo privilegiją stebėti, kaip jos knygos herojai atgimsta scenoje. Režisierė džiaugėsi, kad P.Pukytė išmintingai dalyvauja repeticijose, nesakralina teksto, neužrakina jo kaip muziejinės vertybės.  „Iki tol man atrodė, kad knygoje atsisakiau visko, kas nereikalinga, bet žiūrėdama repeticijas matau, kiek dar  daug teksto buvo galima išbraukti. Tai – puikus teksto pasitikrinimas. Kita vertus, taip pat paaiškėja, kas tekste yra būtina, kas veikia“.  

Spektaklyje „Bedalis ir labdarys“ vaidina: Arvydas DapšysLarisa KalpokaitėAlmantas ŠinkūnasVilija Ramanauskaitė, Elžbieta LatėnaitėGintarė LatvėnaitėAgnė KiškytėAgnė ŠataitėDaumantas Ciunis, Josif Baliukevič, Tomas Kliukas, Tomas Rinkūnas, Tomas Stirna, Mantas Vaitiekūnas, Aura Garmutė.   Spektaklio kompozitorius  - Giedrius Puskunigis, kostiumų dailininkė – Elvita Brazdylytė.

„Bedalis ir labdarys“ - tai ketvirtasis režisierės Gabrielės Tuminaitės  spektaklis Vilniaus mažajame teatre. Ankščiau ji yra pastačiusi spektaklius:  „Atsitiktinumas“ (2009),  „Dėdės ir dėdienės“ (2013), „Savižudis“ (2014). Jau kitą savaitę, trečiadienį,  lapkričio 11 d. – spektaklio  „Bedalis ir labdarys“ premjera. Premjera sutampa su gražiu jubiliejumi –  lygiai prieš dešimt metų Vilniaus mažasis teatras ėmė veikti dabartiniuose savo namuose Gedimino pr. 22, Vilniuje.  

 

Mus remia:

Balto print Libravitalis Kultūros taryba Lietuvos respublikos kultūros ministerija